Trigliserid Nedenleri
6 Ekim 2017

Trigliserid Nedir

Uzman Desteği Alın

Trigliserid Nedir ?

Trigliserid, trigliserid nedir, sorusu hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale. Trigliserid nedir hakkında detaylı bilgiler.

Trigliserid kolesterol gibi hem vücut tarafından yapılır hem de yiyeceklerle alınır.

Doymuş ve doymamış yağların, bitkisel ve hayvansal her tür yağın hepsi, önce trigliseridlere ayırıştırılıp karaciğere taşınarak, karaciğerde farklı işlemlere uğrar.

Karbonhidrat, protein ya da yağ kaynaklarının herhangi birisinden gereğinden fazla enerji alınırsa, kullanılmayan enerji fazlası vücud tarafından trigliseride çevrilerek yağ hücrelerinde depolanır. Yağ hücreleri şişer, büyür ve kilo artışına neden olur. Yağ hücrelerine depolanmayan trigliserid fazlası ise damarlarda dolaşarak kötü kolesterolün artmasına ve faydalı kolesterolün azalmasına yol açar.

Kalp krizi riski için tek kriter kolesterol değildir. Total kolesterol normal seviyelerde olsa da trigliserid oranının fazlalığı, birkaç sene içerisinde kalp krizi yaşanma olasılığını artırır. Trigiliseridin yüksek olması kalp krizi riskini 2 misli artırmaktadır.

Yüksek trigliserid oranlarına en fazla metabolik sendromlu – diyabetli kişilerde rastlanır. Tiroid bezi tembelliği ve bazı böbrek rahatsızlıkları da trigliseridi artırabilir. Bel çevresi geniş, göbeği büyük, aşırı kilolu kişilerde de trigliserid fazlalığına sıkça rastlanır.

Yüksek trigliserid düzeyleri damarlarda plak oluşumu ve tıkanmaya yol açarak kalp krizi ve felç geçirme olasılığını arttırabilir. Kan değerleri devamlı olarak 200-300 mg ve üzerinde çıkanlarda beyin damarlarında tıkanıklığa bağlı olarak felç geçirme riski artar. Trigliserid yüksekliğinin, özellikle 500’ü geçen seviyelerin damar sertliğiyle bağlantılı olabileceği belirtiliyor. Aç karna alınan kan örneğinde trigliseridin 1000 mg/dl.yi geçmesi durumunda pankreas bezi iltihaplanması sözkonusu olabilir. Trigliserid yükselmesi organlarda yağlanmaya neden olabiliyor. Örneğin bu organ pankreas ise pankreas hücrelerinin kendi kendine zarar vermesine sebebiyet vererek diyabete neden oluyor.

Kan trigliserid düzeyleri oldukça değişkendir. Bu yüzden sağlıklı bir trigliserid ölçümü yaptırmak için 12 saat öncesinden itibaren hiç birşey yenilmemeli ve içilmemelidir. Trigliserid oranı yüksek çıkarsa yine aynı şekilde birkaç ölçüm daha yaptırmak gerekir.

Trigliserid nedir soru hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale. Trigliserid nedir sorusu hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

Uzman Desteği Alın