Trigliserid Nedir
13 Eylül 2017
Trigliserid Düşüklüğü
6 Ekim 2017

Trigliserid Nedenleri

Uzman Desteği Alın

Trigliserid Nedenleri

Trigliserid nedenleri, trigliserid referans değerleri, trigliserid yüksekliği için tavsiyeler. Trigliserid nedenleri hakkında.

Trigliserid nedenleri hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale. Trigliserid nedenleri hakkında bilgiler makalenin devamında yer almaktadır.

Trigliserid Nedir ?

Trigliserid, trigliserid nedir, sorusu hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale. Trigliserid nedir hakkında detaylı bilgiler.

Trigliserid kolesterol gibi hem vücut tarafından yapılır hem de yiyeceklerle alınır.

Doymuş ve doymamış yağların, bitkisel ve hayvansal her tür yağın hepsi, önce trigliseridlere ayırıştırılıp karaciğere taşınarak, karaciğerde farklı işlemlere uğrar.

Karbonhidrat, protein ya da yağ kaynaklarının herhangi birisinden gereğinden fazla enerji alınırsa. Kullanılmayan enerji fazlası vücud tarafından trigliseride çevrilerek yağ hücrelerinde depolanır. Yağ hücreleri şişer, büyür ve kilo artışına neden olur. Yağ hücrelerine depolanmayan trigliserid fazlası ise damarlarda dolaşarak kötü kolesterolün artmasına ve faydalı kolesterolün azalmasına yol açar.

Trigliserid Yüksekliği Nedenleri

Trigliserid yüksekliği, bazı ailelerde genetik yolla geçebilmektedir. Aşırı yağlı besinler kandaki seviyenin yükselmesine neden olabiliyor. Fazla alkol kullanımı da trigliseridin yükselmesini sağlar.

Trigliserid beslenme dışındaki nedenlerle de yükselebilir;

Tiroid bezi yetmezliği

Böbrek yetmezliği

Kortizon kullanımı

Diyabet

Östorojen kullanımı

Hamilelik

Pankreas bezi iltihabı

Tansiyon için kullanılan bazı ilaçları, idrar söktürücüler ve kalp ilaçları da trigliseridlerin artmasına neden olabiliyor. Bu ilaçların kullanımı bırakıldıktan sonra trigliseridler normale seviyelere dönüyorsa bu durumda trigliserid düşürücü ilaç kullanmaya gerek kalmıyor.

Trigliserid Referans Değerleri

200 mg/dl altı (Normal)
200-400 mg/dl arası (Sınırda yüksek)
400-1000 mg/dl arası (Yüksek)

Trigliserid Yüksekliği için Tavsiyeler

Omega 3 yağ asitleri kan sulandırıcı ve de trigliseridi düşürücü özelliğiyle kalp sağlığı için önemlidir. Omega-3 vücut tarafından yapılamadığı için dışarıdan besinlerle alınması gereken yağ asitidir.

Sardunya, somon gibi yağlı balıklar omega 3 bakımından zengindir. Keten tohumu, semizotu, badem, ceviz, fındık gibi besinlerde daha az miktarda bulunur.

Günde 3-4 gram omega-3 alımı trigliseridin düşürülmesine yardımcı olur. Genellikle 1 gramlık balık yağı kapsülünde 120mg DHA ve 180 mg EPA bulunur.

Amerikan Kalp Vakfı hekim gözetiminde olmak kaydıyla trigliseritin düşürülmesinde EPA+DHA alınmasını önermiştir.

Civa, kurşun ve diğer ağır metallerle kirletilmemiş balıktan elde edilen farmasötik kalitede ürünler tercih edilmelidir.
1000 mg/dl üzeri (Çok yüksek)

Uzman Desteği Alın